Звіт Групи ICU за результатами аукціону Мінфіну від 01.07.2025 р. Міністерство фінансів знову залучило понад 7 млрд грн, однак, на відміну від низки попередніх розміщень, переважно від розміщення 3.5-річних ОВДП.
Найкоротші, 15-місячні військові облігації отримали найменший попит за всі чотири тижні, відколи Мінфін почав розміщувати цей випуск ОВДП. Загальний обсяг заявок ледь перевищив 0.9 млрд грн, але всі заявки були зі звичними рівнями ставок, тож міністерство задовольнило їх усі та повністю.
Новий випуск "дворічних" облігацій, які мають термін обігу лише на півтора місяця більший, ніж розміщувані раніше 20-місячні ОВДП, отримав стриманий попит лише на 1.1 млрд грн від десяти учасників, частина з яких подали неконкурентні заявки (задовольняються за середньозваженою ставкою). Однак усі конкурентні заявки були з однаковим рівнем дохідності, 17.1%, аналогічним до ставки відсікання за попереднім випуском минулого тижня. Тож і ці десять заявок були задоволені в повному обсязі.
Водночас за 3.5-річним випуском ОВДП обсяг отриманих Мінфіном заявок майже в півтора раза був більшим за пропозицію. І це завдяки одному чи кільком великим покупцям. Адже порівняно з минулим тижнем кількість заявок зменшилася з 28 до 12, а обсяг у них зріс ушестеро. Дохідності в заявках були 17.7-17.8%, і лише невеличка частина попиту – 11.6 млн грн – була неконкурентною.
Відповідно до правил, міністерство задовольнило неконкурентний попит повністю (за середньозваженою ставкою), а заявки чи заявку зі ставками нижче 17.8% - у повному обсязі. Залишок обсягу пропозиції міністерство фінансів розподілило між рештою учасників, продавши їм лише приблизно 65% від обсягу в їхніх заявках.
Значний попит від невеликої кількості учасників розміщення може бути цілком ситуативним, адже ми бачимо найменшу кількість учасників за всі п'ять тижнів розміщення цього випуску ОВДП. Однак це може бути й підготовка когось із великих учасників ринку до потенційного зниження дохідностей за ОВДП ще до рішення чи анонсу НБУ щодо зниження облікової ставки восени.