Торги ОВДП
Хід торгів облігаціями внутрішньої державної позики
Детальна інформація про підсумки торгів ОВДП та іншими цінними паперами доступна за посиланням.
Державна облігація є борговим цінним папером, виплата доходів (періодичні нарахування відсотків) та погашення яких гарантовано державою за рахунок коштів державного бюджету.
Основна мета випуску державних облігацій – фінансування дефіциту державного бюджету без використання інструментів збільшення грошової маси, що провокують зростання інфляції. Фактично, інвестори, які купують державні облігації, надають позику країні.
Кожен випуск державних облігацій має свій унікальний номер (міжнародний ідентифікаційний код цінного паперу – код ISIN), що складається з 12 символів (букв та цифр). Всі випущені в Україні цінні папери починаються з абревіатури «UA» як приналежності країні. В Біржовому списку стосовно кожного цінного паперу вказується не лише його код ISIN, а й тікер (короткий код цінного паперу, який використовується в торговельній системі для кращого сприйняття інформації), який складається лише з останніх 6 цифр коду ISIN.
Які існують державні облігації?
В залежності від терміну обігу, облігації поділяються на:
- довгострокові облігації – понад п’ять років;
- середньострокові облігації – від одного до п’яти років;
- короткострокові облігації – до одного року.
Інформація щодо терміну обігу ОВДП (дата реєстрації випуску та дата погашення) доступна при відкритті даних про цінний папір в Біржовому списку (параметри цінного паперу).
Державні облігації також поділяються на:
- облігації внутрішніх державних позик України (ОВДП);
- облігації зовнішніх державних позик України (ОЗДП);
- цільові облігації державних позик України.
Кошти, отримані від випуску цільових облігацій, направляються на конкретні державні проекти, а від ОВДП та ОЗДП – в загальний державний бюджет. Відмінність ОЗДП від інших видів облігацій полягає в тому, що вони розміщуються на міжнародних фінансових ринках.
Рішенням Уряду України номінал випуску державних облігацій може бути встановлений в іноземній валюті (як правило, в доларах США). Інформація щодо таких облігацій доступна при відкритті даних про цінний папір в Біржовому списку. Наприклад, випуск UA4000194666 з погашенням 11 липня 2018 року номіновані в доларах США, а випуск UA4000195663 з погашенням 24 жовтня 2018 року – в євро. З інформацією про заплановані дати випуску державних облігацій можна ознайомитись на офіційному сайті Міністерства фінансів України. Переважна більшість облігацій, що обертаються в Україні, мають номінал в 1 000 гривень.
Державні облігації бувають відсоткові і дисконтні.
За відсотковими облігаціями протягом всього терміну їх обігу держава (емітент) періодично виплачує їх власникові встановлений Міністерством фінансів України відсоток від номінальної вартості (купон). Переважна більшість державних облігацій, які обертаються на українському ринку, є відсотковими.
За дисконтними облігаціями купон не виплачується. Ці облігації випускаються з дисконтом, тобто за ціною нижчою за номінальну вартість облігації, а погашаються за номінальною вартістю. Таким чином, дохід власника облігації дорівнює дисконту — різниці між ціною купівлі і номінальною вартістю.
Крім номінальної вартості, у кожної облігації є її ринкова ціна. На відміну від номіналу, ринкова ціна постійно змінюється в залежності від поточної кон'юнктури на ринку відсоткових ставок, попиту і пропозиції облігацій на біржі. Ринкова ціна визначається на біржі в процесі торгів. Детальна інформація про результати торгів на
АТ «Фондова біржа ПФТС» доступна за посиланням.
На фондовій біржі є можливість здійснити операції купівлі-продажу тільки тих державних облігацій, які існують в електронному вигляді.
Як відбувається випуск державних облігацій?
Випуск державних облігацій України регулюється законом про Державний бюджет України на відповідний рік, яким встановлюються граничні розміри державного зовнішнього та внутрішнього боргу (стаття 10 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок»).
Умови (відсоткова ставка) розміщення та погашення (термін обігу) випуску внутрішніх та цільових облігацій встановлюються Міністерством фінансів України.
На аукціонах з продажу державних облігацій Міністерство фінансів України отримує замовлення від первинних дилерів на придбання ОВДП. В залежності від плану запозичень та попиту на папери, Мінфін повністю або часткового задовольняє замовлення первинних дилерів, які виступають як самостійні покупці або діють в інтересах інвесторів. Придбані на аукціонах ОВДП облігації можуть бути реалізовані на фондовій біржі необмеженому колу учасників/інвесторів.
З інформацією про заплановані Міністерством фінансів України дати аукціонів з продажу державних облігацій можна ознайомитись на офіційному сайті відомства.
Всі випущені в Україні державні облігації, а також облігації органів місцевої влади (муніципальні облігації) обліковуються в єдиному місці – депозитарії Національного банку України.
Переваги інвестування в державні облігації
Державні гарантії по всім випускам державних облігацій роблять цей фінансовий інструмент самим надійним в Україні.
Перевагами державних облігацій є:
- 100% гарантія держави, незалежно від розміру інвестицій в облігації чи суб’єкта інвестування (фізичні або юридичні особи, резиденти або нерезиденти);
- відсутність податку на доходи фізичних осіб від інвестицій в державні облігації (за банківським депозитом сплачується 18% від суми доходу);
- можливість повернення коштів шляхом продажу облігацій в разі потреби;
- інвестиції в валютні облігації захищені від девальвації;
- придбання валютних облігацій є альтернативою купівлі іноземної валюті, яку інвестор отримає від Міністерства фінансів України при погашенні цих облігацій;
- вища, у порівнянні з депозитами, дохідність інвестицій при мінімальних ризиках;
- тривалий термін інвестування на однакових умовах, що гарантує стабільний дохід протягом тривалого часу;
- можливість використовувати в якості застави.
Як придбати державні облігації?
Купувати та продавати державні облігації на АТ «Фондова біржа ПФТС» може кожен.
Для придбання державних облігацій, необхідно:
- Відкрити персональний рахунок в цінних паперах в одній з ліцензованих НКЦПФР депозитарних установ (відбувається шляхом підписання «Договору на обслуговування рахунку в цінних паперах»). Саме депозитарна установа фіксує право власності конкретної особи на ОВДП (та інші цінні папери).
- Підписати «Договір на брокерське обслуговування» з одним із ліцензованих НКЦПФР торговців цінними паперами. Обрати брокера можна серед Членів Біржі, які вже мають право укладати контракти на АТ «Фондова біржа ПФТС».
Звертаємо увагу – зазвичай, ліцензовані торговці цінними паперами мають також ліцензію депозитарної установи.
Укладення угод з державними облігаціями на ПАТ «Фондова біржа ПФТС».
Укладення угод з державними облігаціями на АТ «Фондова біржа ПФТС» відбувається в усіх доступних режимах (ринок заявок, ринок котировок, в т.ч. укладання переговорних угод, і ринок РЕПО).
Для проведення операцій на Фондовій біржі ПФТС торговцю цінними паперами необхідно зареєструвати торговельні рахунки для проведення дилерських операцій та/або операцій в інтересах клієнта учасника торгів.
При виставленні заявки (укладанні біржового контракту) в торговельній системі біржі необхідно вказати торговельний рахунок та код клієнта (у випадку проведення операцій в інтересах клієнта). Код клієнта встановлює однозначну відповідність між клієнтом учасника торгів, за рахунок коштів якого проводиться транзакція, і торговельним (кліринговим) рахунком, за яким здійснюються розрахунки.
Реєстрація торговельного рахунку (ідентифікатору рахунків), в тому числі клієнта учасника торгів, проводиться за заявкою учасника торгів.
Державні облігації торгуються з такими особливостями:
- ціна в заявках вказується в гривнях без урахування накопиченого купонного доходу (тобто «чиста» ціна);
- мінімальний лот – 1 облігація.
З порядком розрахунку торговельною системою АТ «Фондова біржа ПФТС» ціни купівлі-продажу боргових цінних паперів та їх дохідності можна ознайомитися за посиланням.
З особливостями торгівлі борговими цінними паперами, номінованими в іноземній валюті, з валютою розрахунків на вторинному ринку виключно у гривні можна ознайомитися за посиланням.
Заявки подаються на біржу в електронному вигляді як через термінали торговельної системи, що встановлені у учасників торгів (членів біржі) , так і через термінали систем інтернет-трейдингу, підключених до торговельної системи біржі з використанням шлюзу.
Для проведення операцій на біржі необхідно задепонувати (заблокувати) в депозитарній установі та / або кліринговій установі (ПАТ «Розрахунковий центр») активи (цінні папери та / або грошові кошти).
Інформація клірингової установи про заблокований для проведення операцій на біржі актив є забезпеченням, яке враховується торговельною системою в процесі торгів та / або виконанні укладених біржових контрактів на торговельному рахунку учасника торгів.
Торги проходять як в перевіркою забезпечення, так і без перевірки.
В процесі торгів з перевіркою забезпечення при виставленні заявки на купівлю або продаж цінних паперів торговельна система резервує на відповідному торговельному рахунку забезпечення для виконання біржового контракту у випадку його укладання за цією заявкою.
В момент укладання такого біржового контракту автоматично відбувається його виконання і покупець за біржовим контрактом отримає на свій відповідний рахунок забезпечення у цінних паперах, а продавець - забезпечення у грошових коштах.
Якщо ж біржовий договір укладено без перевірки забезпечення, то учасник торгів повинен забезпечити наявність необхідного забезпечення для виконання своїх зобов'язань за контрактом на момент його виконання та направити в торговельну систему звіт на виконання (під час направлення звіту на виконання торговельна система резервує на відповідному торговельному рахунку забезпечення для виконання біржового контракту). На підставі двох звітів на виконання (покупця та продавця) за біржовим контрактом автоматично відбувається його виконання і покупець за біржовим контрактом отримує на свій відповідний рахунок забезпечення у цінних паперах, а продавець - забезпечення у грошових коштах.
Біржа за кожним торговельним рахунком учасником торгів веде єдину позицію. Це дозволяє учаснику торгів проводити різні операції на різних ринках і заробляти на різниці цін. Таким чином, учасник торгів може купити цінні папери на ринку заявок і відразу продати їх на ринку котировок або надати їх в позику на ринку РЕПО.
По ходу проведення торгів біржа відправляє в клірингову установу реєстр укладених та виконаних контрактів для організації проведення розрахунків, а також розпорядження учасників торгів про розблокування забезпечення.
З перевагами роботи в торговельному терміналі АТ «Фондова біржа ПФТС» можна ознайомитися за посиланням.
Яка вартість послуг обслуговуючих компаній?
Орієнтовні тарифи для фізичних осіб:
- Послуги брокера – торговця цінними паперами за укладення контракту (купівля/продаж) – від 100 грн. до 500 грн. за одну операцію.
- Послуги «Розрахункового центру» - до 1% від суми, але не більше 2000 грн.
- Послуги депозитарної установи (за операцію, за зберігання, за перерахування грошових коштів при погашенні) коливаються від 100 грн до 500 грн. Проте в більшості випадків, при обслуговуванні клієнта в рамках однієї компанії як торговця цінними паперами, послуги депозитарної установи є безкоштовними.
Який розмір мінімальної інвестиції в ОВДП?
На АТ «Фондова біржа ПФТС» можна придбати будь-яку кількість державних облігацій (мінімальний лот – 1 облігація). За підрахунками провідних експертів по роботі з борговими інструментами, інвестування в державні облігації, у порівнянні з іншими інструментами, є більш вигідним при вкладенні мінімум 50 тис. грн.
У разі виникнення запитань щодо укладення операцій з державними облігаціями, або іншими цінними паперами звертайтесь, будь ласка, в Операційне управління біржі за телефоном +38 (044) 277-5005 або електронною поштою:
Ця інформація не є рекламою цінних паперів в Україні та не становить пропозицію або пропозицію участі або заохочення до такого обігу, розповсюдження, продажу, купівлі, або іншої передачі цінних паперів на території України.