Державні облігації

Заміна резервних облігацій

Звіт Групи ICU за результатами аукціону Мінфіну від 01.04.2025 р. Міністерство фінансів змінило пропозицію гривневих ОВДП, однак це не дозволило наростити залучення від таких облігацій.

Річні облігації залишилися тими ж, що міністерство пропонувало ще з січня. За ними попит був відносно невеликим: міністерство отримало 20 заявок на 845 млн грн. Усі конкурентні заявки були зі ставками в дуже вузькому діапазоні – 16.3-16.35%, тобто не вище від ставки відсікання минулого аукціону. Тож Мінфін задовольнив усіх охочих придбати такий інструмент.

2.3-річні гривневі військові ОВДП цього разу Мінфін замінив 1.9-річними звичайними облігаціями. Ці папери міністерство розміщувало востаннє в лютому, спочатку за звичайним алгоритмом, а потім пропонувало обміняти на них облігації з погашенням наприкінці лютого. Повертаючи ці облігації через півтора місяця, міністерство отримало дуже різноманітний зріз бажань інвесторів. Якщо минулого тижня був 21 охочий придбати облігації з погашенням у червні 2027 року і ставки були 17.4-17.45%, то квітня придбати облігації з погашенням на 5 місяців раніше, у січні 2027 року, було трошки більше охочих, але зі ставками від 16.9% (що цілком очікувано) і до 17.75%, що на 30 б.п. навіть більше, ніж за довшими паперами.

Відповідно Мінфін не став підвищувати ставки та обмежився лише частиною можливих надходжень до бюджету. Було задоволено 14 заявок на суму 1.2 млрд грн, а ставки відсікання та середньозважену встановлено на рівні 17.1%, що на 35 б.п. нижче, ніж за 2.3-річними ОВДП, що розміщувалися до кінця березня.

Третім випуском ОВДП, що розміщувався 1 квітня, були нові 3.6-річні ОВДП з погашенням наприкінці жовтня 2028 року. Ці облігації, найімовірніше, стануть новим резервним випуском облігацій, дозволеним для покриття частини обов'язкових резервів банків. Цей випуск отримав більш ніж 7х перепідписку – 36.7 млрд грн проти пропозиції в 5 млрд грн, а ставки в заявках були від 14.9% до 16.2%. Однак міністерство задовольнило лише 13 заявок зі ставками до 15.5%, встановивши середньозважену ставку на рівні 15.01%.

Загалом бюджет отримав 7.4 млрд грн, що трошки нижче від середньотижневого надходження гривневих коштів у березні. Це цілком прийнятний результат, адже сьогодні погашаються саме резервні ОВДП і відповідно банки потребують резервні облігації, щоб поступово замінити в портфелях погашені папери. Тому потенційно резервні облігації й отримали значну перепідписку, і в найближчі тижні банки першочергово конкуруватимуть саме в придбанні трирічних інструментів, приділяючи решті ОВДП менше уваги.

Офіційні результати первинних розміщень