Державні облігації

Банки пішли в довші папери

Звіт Групи ICU за результатами аукціону Мінфіну від 07.01.2025 р. 7 січня відбувся дебютний первинний аукціон цього року. Після двох тижнів перерви Міністерство фінансів залучило лише 6 млрд грн, плануючи продати облігацій на 20 млрд грн.

Усі три випуски військових облігацій отримали незначний обсяг заявок. І якщо на 13-місячні ОВДП назбиралося заявок на 525 млн грн, або 10% від пропозиції, то на дво- та трирічні папери заявок було менше ніж на 1% від запропонованого обсягу. Тож оскільки ставки в заявках були не вище або й нижче максимальних задоволених ставок останнього торішнього аукціону, Мінфін задовольнив усіх охочих. Ставки зазнали несуттєвих змін: за 13-місячними знизилася середньозважена ставка на 1 б.п. до 15.07%, за дво- та трирічними ОВДП ставка відсікання знизилася на 1 б.п., а середньозважена – на 4 б.п.

Водночас пропозиція нового чотирирічного випуску гривневих невійськових ОВДП отримала неабиякий інтерес. Обсяг заявок сягнув майже 48 млрд грн, що майже удесятеро більше за пропозицію. Звісно, банки забажали трошки вищі ставки для довшого терміну обігу. Але результат виявився неоднозначним.

Якщо порівнювати з першим розміщенням 3.5-річних ОВДП у листопаді, то максимальна задоволена ставка навіть знизилася. Але якщо порівняти з останнім розміщенням облігацій з погашенням у травні 2028 року на початку червня, то ставка відсікання зросла на 100 б.п., а середньозважена – на 140 б.п., до 16% та 15.99% відповідно.

Результат першого розміщення виглядає так, що осінній інтерес банків до військових ОВДП вичерпався, і вони максимально зосередилися на найдовшому інструменті, який у перспективі може стати резервним. Відповідно, ми очікуємо, що Мінфін продовжить розміщувати ті ж військові ОВДП і надалі, як і чотирирічні папери (найдовший термін обігу за час повномасштабної війни), що будуть додані в резервні не раніше, ніж із лютого.

Офіційні результати первинних розміщень