Звіт Групи ICU за результатами аукціону Мінфіну від 10.12.2024 р. Вчергове аукціон зібрав великий обсяг заявок, що перевищував пропозицію за всіма інструментами. Тож Мінфін продовжив залучати чималі обсяги коштів із кожного аукціону вже третій місяць поспіль.
Військові ОВДП вже більше двох місяців збирають чималі обсяги заявок, однак майже без змін у відсоткових ставках, окрім моментів, коли замінюються облігації, як це було минулого тижня. Тож 10 грудня ставки за всіма трьома випусками військових ОВДП не зазнали суттєвих змін, чого не можна сказати про резервні облігації.
14-місячні та 2.4-річні ОВДП отримали більш ніж по 10 млрд грн заявок, але майже без шансів на перегляд ставок, адже заявки зі ставками, нижчими від максимальної, виявилися невеликими. Тож ставки відсікання за обома паперами не змінилися, 15.1% та 16.2%, а от середньозважені ставки навіть підвищилися – на 1 б.п. та 2 б.п. до 15.1% та 16.19% відповідно.
Водночас попит на трирічні ОВДП був більш різноманітним. Мінімальна ставка в заявках була 15.25%, що на 115 б.п. нижче від мінімальної ставки минулого аукціону та на 125 б.п. нижче від максимальної. Імовірно, були й інші заявки зі ставками, нижчими від максимальної. Тож разом вони посприяли незначному, але зниженню середньозваженої ставки на 4 б.п. до 16.42% за незмінної ставки відсікання 16.5%.
Найбільша конкуренція була знову притаманна резервним облігаціям. Національний банк минулої п’ятниці додав новий 3.5-річний випуск ОВДП до переліку резервних, який можна буде використовувати для покриття частини обов’язкових резервів уже відсьогодні. Тож банки знову подали обсяг заявок, значно більший за пропозицію. Найочевидніше, від кожного учасника було по кілька заявок, але вже у значно вужчому діапазоні – мінімальна ставка зросла на 9 б.п. до 14.18%, а максимальна знизилася на 75 б.п. до 15.5%. Однак більшість задоволених заявок були ближче до мінімальної ставки, оскільки збільшений до 8 млрд грн обсяг пропозиції вичерпався на 30 із 34 заявок і максимальна задоволена ставка знизилася на 48% до 15%, а середньозважена виявилася на 41 б.п. нижче, 14.59%, що на 63 б.п. нижче, ніж минулого тижня.
За умови збереження такого рівня попиту до кінця грудня, Мінфін може успішно розмістити по 20 млрд грн кожного з випусків військових облігацій і вже наступного року починати розміщення з новим набором інструментів. Водночас уже наступного тижня міністерство може запропонувати новий випуск облігацій, який у подальшому НБУ може також додати до переліку резервних, але з можливістю використання вже з 11 січня 2025 року.