Звіт Групи ICU за результатами аукціону Мінфіну від 26.11.2024 р. Міністерство фінансів залучило до бюджету понад 19 млрд грн, розмістивши виключно гривневі облігації.
Військові облігації вчергове зібрали обсяг заявок, кількаразово більший, ніж пропозиція. Цього разу обсяг перевищував пропозицію втричі. Така перепідписка жодним чином не вплинула на відсоткові ставки, і більшість облігацій було продано за ставкою відсікання попередніх аукціонів – 15.2% для півторарічних та 16.19% для 2.5-річних ОВДП.
Трирічні папери з погашенням у лютому 2028 року отримали найбільший обсяг заявок за понад п’ять місяців – більше заявок було лише на першому розміщенні 18 червня цього року. Однак цей обсяг залишився меншим за пропозицію і не дав Мінфіну жодного шансу змінювати ставки за цим інструментом.
Водночас нові облігації з погашенням у травні 2028 року, які міністерство запропонувало вперше, стали найбільш затребуваними серед учасників аукціону. Імовірно, Мінфін їх позиціонує як ті, що в перспективі стануть резервними. Хоча упевненості, чи будуть ці папери резервними, зможе додати лише НБУ.
Однак чималий попит дозволив Мінфіну встановити ставку купону на рівні 16.01%, а ставку відсікання – 16.25%, що значно нижче, ніж за паперами з погашенням у лютому того ж року.
Якщо нові папери стануть резервними, то це означатиме, що Мінфін повернув їх раніше грудня, що може свідчити як про нагальні потреби в коштах, так і про прагнення розтягнути розміщення резервних облігацій у часі. Водночас Мінфін уже може мати краще бачення потреб грудня, ніж це було два тижні тому. Якщо цей випуск стане резервним, то можна очікувати подальше зниження ставок за ним унаслідок підвищеної конкуренції на аукціонах.