Звіт Групи ICU за результатами аукціону Мінфіну від 31.01.2023 р. Учора було розміщено ще порцію облігацій, які можуть бути використані банками для формування частини обов’язкових резервів. Саме вони й принесли бюджету майже весь обсяг залучень.
Найкоротшим випуском цього разу стали ОВДП з терміном обігу майже вісім місяців, які Міністерство фінансів запропонувало з обмеженням у сумі 500 млн грн. Але попит на них був значно меншим, усього 216 млн грн, і був задоволений майже повністю за ставкою 15% переважно за неконкурентними заявками.
ОВДП з погашенням наступного року отримали незначний попит, що загалом типово для цих двох випусків. А облігації в євро Мінфін відмовився розмістити за звичною ставкою 3%, як три тижні тому, вочевидь бажаючи платити меншу ціну за такі короткі позики.
Та найбільше попиту та залучень було за облігаціями з погашенням у травні 2025 року. Адже ще вчора вранці НБУ оприлюднив рішення про те, що ці облігації дозволені для покриття частини обов’язкових резервів. Але й пропозицію Мінфін обмежив 10 млрд грн.
Як наслідок попит склав 25 млрд грн, і з конкурентними заявками від 19.5% до 19.75%. Міністерство задовольнило всі 42 заявки, але лише частина з учасників із нижчими ставками, ніж максимальна, отримали весь бажаний обсяг, а решта - пропорційно до розміру заявок у межах залишку з 10 млрд грн.
Загалом за січень Мінфін розмістив гривневих облігацій на 49 млрд грн, з яких майже 41 млрд грн (за номіналом) можуть бути використані банками для покриття обов’язкових резервів. З огляду на оцінки НБУ, обсяг обов’язкових резервів може зрости на 141 млрд грн, з яких половину можна буде покрити спеціальними ОВДП. Наразі банки вклали у такі ОВДП лише близько 43 млрд грн, тож у найближчі тижні Міністерство фінансів може розраховувати на можливість залучити ще близько 30 млрд грн від банків за допомогою "резервних" облігацій. А цього буде більше ніж достатньо для рефінансування запланованих на лютий гривневих погашень.