Державні облігації

Попит на ОВДП залишається великим

Звіт Групи ICU за результатами аукціону Мінфіну від 09.03.2021 р. Попри рішення Національного банку підвищити облікову ставку, нові позики для бюджету переважно продовжили дешевшати, хоч і з меншою швидкістю. Сприяв цьому великий попит на короткі терміни обігу ОВДП, де Мінфін розмістив навіть не весь запропонований обсяг, аби не підвищувати ставки.

Унікальним за кількома параметрами виявилося розміщення піврічного випуску. Він був єдиним з інструментів із встановленим обмеженням на обсяг, який Мінфін розмістив повністю, єдиним, за яким знизилася мінімальна ставка у заявках і єдиним, за яким знизився рівень відсікання. Щоправда, зниження ставки відсікання склало лише 5 б.п., до 9.15%, а от середньозваженої - на 17 б.п., до 9.03%. Це означає, що попит був досить великим не тільки загалом, - майже удвічі перевищуючи пропозицію, - а й з доволі низькими ставками.

А от за рештою облігацій мінімальні ставки у заявках або не змінилися, або навіть зросли - як за річними та 3-річними паперами, хоч і лише на 5 б.п. Та й ставки відсікання переважно не змінилися, але тут уже завдяки рішенню Мінфіну.

Так, за річними ОВДП попит був меншим за пропозицію, а розміщено було ще менше. Емітент вирішив не підвищувати ставку відсікання, залишивши її на рівні 10.75% і відхилив кілька заявок на трохи більше 100 млн грн.

А от за півторарічним інструментом рішення було ще жорсткішим. Попит більш ніж удвічі перевищував пропозицію, але щоби задовольнити 41% його відсоток, Міністерству фінансів довелося навіть підвищити ставку відсікання на 5 б.п., до 11.10%. Щоправда, це не завадило зниженню середньозваженої ставки на 8 б.п., до 10.96%.

А от за дво- та трирічними паперами ставки не змінилися і попит був задоволений майже повністю, адже підвищення ставок вимагали тільки дві заявки за дворічними ОВДП.

Тож загалом Мінфін залучив понад 5.2 млрд при виплатах сьогодні лише біля 1 млрд гривень доходу за іншими облігаціями і повній відсутності погашень. Це дозволяє зробити запас перед виплатою 15 млрд грн наступного тижня - не останньою, до речі, великою виплатою у березні.

Але більш важливим є те, що попит, - хоч і потребує підвищення ставок, - залишається досить великим і дозволить Міністерству фінансів у разі потреби збільшити запозичення і рефінансувати виплати. Особливо, коли використання інших джерел коштів може бути небажаним або недоступним. Назагал можна констатувати, що зниження ставок мабуть вичерпало свій потенціал і надалі рішення емітента будуть продиктовані намаганням віднайти баланс між обсягом запозичень і можливим підвищенням ставок, як це було за півторарічними ОВДП учора.

Завантажити повний звіт ICU

Офіційні результати первинних розміщень