Державні облігації

Зниження ставок за ОВДП триває

Звіт Групи ICU за результатами аукціону Мінфіну від 09.04.2024 р. Міністерство фінансів знову знизило ставки за двома з трьох розміщуваних гривневих ОВДП, усе більше наздоганяючи динаміку зміни ставки за тримісячними депсертифікатами НБУ.

Змагання за можливість придбати річні облігації призвело до зниження мінімальної ставки в заявках ще на 10 б.п. до 16.05%, а максимальної – на 19 б.п. до 16.15%, що на 10 б.п. нижче від ставки відсікання минулого аукціону. За таких умов, маючи більш ніж двократну перепідписку, Міністерство фінансів змогло задовольнити тільки 17 з 26 заявок, а розміщуваний обсяг облігацій (3 млрд грн) вичерпався ще на ставці 16.1%. Але попит із мінімальною ставкою був незначним, тож максимальну задоволену ставку знижено на 15 б.п. до 16.1%, а середньозважена ставка знизилася на 13 б.п. до того ж рівня – 16.1%. Враховуючи, що були встановлені обмеження на обсяг розміщення, то, найімовірніше, більша частина учасників придбала не весь бажаний обсяг, адже їхні заявки були задоволені частково в межах пропозиції.

Попит на дворічний інструмент знову був невеликим, але інвестори цього разу були менш принципові, ніж минулого вівторка, і подали всі заявки з однаковою ставкою – 17%. Тому Мінфін не заперечував щодо такого зниження та задовольнив усі заявки в повному обсязі.

Меншим за пропозицію був і попит на трирічні ОВДП. Але, на відміну від коротших термінів обігу, був стриманішим у бажанні рухати ставки вниз. Мінімальна ставка так і залишилася 18.10%, як і минулі два тижні, а от максимальна навіть підвищилася на 5 б.п. до 18.35%. Звісно, що Міністерство не погодилося на підвищення ставок заради 100 млн грн і задовольнило 11 з 12 заявок, зберігши ставки незмінними – 18.3% ставку відсікання та 18.29% середньозважену.

Загалом аукціон приніс бюджету 7.2 млрд грн, з яких 5.4 млрд грн та 42.9 млн євро. Гривневі залучення зменшилися, але причиною є менший обсяг пропозиції за річними облігаціями та трошки менший попит на трирічні папери. Але це не завадило Міністерству продовжити зниження ставок, хоч і не за всіма інструментами. Загалом за чотири тижні після зниження облікової ставки та ставок за депсертифікатами ставки за річними ОВДП знизилися вже на 70 б.п., за дворічними на 60 б.п. і лише на 20 б.п. за трирічними облігаціями.

Завантажити повний звіт ICU

Офіційні результати первинних розміщень